Hrvatski strukovni sindikat medicinskih sestara - medicinskih tehničara

30 Godina HSSMS-MT
Održan 117. Simpozij Udruge poslodavaca u zdravstvu
  03.11.2015.

Održan 117. Simpozij Udruge poslodavaca u zdravstvu

"Zdravstvena politika (2016.-2020.) i analiza poslovanja zdravstvenih ustanova u 2015. godini" naziv je ovogodišnjeg jesenskog 117. Simpozija Udruge poslodavaca u zdravstvu koji je održan 29. i 30. listopada 2015. u Opatiji.

Simpozij je okupio veliki broj stručnjaka iz zdravstvenog sustava Republike Hrvatske koji su prezentirali aktualne teme zdravstva: analiza poslovanja zdravstvenih ustanova, rezultati sanacije zdravstvenih ustanova, uloga lokalne samouprave u kreiranju zdravstvenih politika, očekivanja sindikata od zdravstvene politike u narednom razdoblju.

Predsjednica Glavnog vijeća našeg Sindikata Anica Prašnjak prezentirala je temu  „Očekivanja HSSMS-MT-a od zdravstvene politike u narednom razdoblju (2016. – 2020.)“.

U izlaganju, predsjednica Prašnjak osvrnula se na perspektivu sestrinstva kroz zdravstvene politike i reforme u Republici Hrvatskoj gdje je istaknula da je sestrinstvo oduvijek bilo (i još uvijek jest) izloženo različitim političkim utjecajima.

Manjak medicinskih sestara u Republici Hrvatskoj postaje sve veći problem u zdravstvenom sustavu koji se odražava na kvalitetu zdravstvene zaštite.
U Hrvatskoj trenutno ima više od 36 000 medicinskih sestara, a nedostaje ih od 8 000 do 12 000 .
S druge strane, potreba za povećanjem broja medicinskih sestara u Hrvatskoj iznosi oko 8.200 medicinskih sestara, da bi se dostigao europski prosjek.

Predsjednica Prašnjak navela je niz točaka koja se odnose na očekivanja Sindikata u narednom razdoblju, a neke od istaknutih točaka odnose se na: provedbu strategije razvoja ljudskih resursa u zdravstvu, provedba situacijske analize na području sestrinstva koja uključuje tržište rada, strategiju zapošljavanja, strategiju zadržavanja medicinskih sestara u sustavu zdravstva Republike Hrvatske nakon stupanja u Europsku uniju, usklađivanje sistematizacije radnih mjesta u zdravstvenim ustanovama sukladno prihvaćenim standardima kvalitete, poboljšanje materijalnih prava medicinskih sestara, unaprjeđenje rada zdravstvenih djelatnika i poboljšanje njihova položaja, podizanje kvalitete i svijesti o važnosti medicinske struke, provođenje adekvatne analize postojećih razina obrazovanja, rješavanje problema obrazovanja medicinskih sestara kroz vraćanje i priznavanje koeficijenata.

Ispunjenje navedenih očekivanja dovelo bi do poboljšanja boljih uvjeta rada i statusa medicinskih sestara, poboljšane kvalitete zdravstvene zaštite što bi u konačnici rezultiralo kvalitetnom i efikasnom zdravstvenom politikom kakvu svi nositelji i korisnici zdravstvene zaštite dugi niz godina priželjkuju.


MSSMZSSNNEPSUPSIMatica Stanogradnja