Hrvatski strukovni sindikat medicinskih sestara - medicinskih tehničara

30 Godina HSSMS-MT
  20.06.2013.

NAKNADA ZA DEŽURSTVO I PRIPRAVNOST NEĆE SE SMANJIVATI DO DALJNJEGA!!!

Ovim putem prvenstveno obavještavamo sve naše članove da još nismo dobili presudu Županijskog suda, kojom je navodno jučer (19.06.2013. godine) proglašen ništetnim naš kolektivni ugovor, a najvjerojatnije je da tu presudu nije dobio baš nitko od sudionika u postupku (ni Vlada ni ostali sindikati), a sve iz razloga jer se odluka Županijskog suda prvo dostavlja Općinskom radnom sudu u Zagrebu, koju će tek on dostaviti strankama u postupku. Upravo zbog tog razloga, nevjerojatan je podatak kako je sindikat gđe. Avberšek za sadržaj presude znao već istog dana kada ju je Županijski sud donio i o tome odmah izvijestio medije. Zbog svega gore navedenoga, još uvijek nismo službeno upoznati sa sadržajem presude, jer sve informacije o istoj dobili smo samo iz medija koji su prenijeli izjave gđe. Avberšek.

Kada zaprimimo presudu moći ćemo Vam prenijeti i konkretne informacije, ali već sada vam sa sigurnošću možemo tvrditi sljedeće:

1. Kada bi Vlada (ili poslodavci) željeli od radnika potraživati nešto što im je „navodno“ nezakonito isplaćeno ili za što bi smatrali da je isplaćeno bez pravne osnove, svaki radnik bi ponaosob morao svom poslodavcu dati dopuštenje da mu ustegne dio plaće, ili bi svaki poslodavac morao zasebno tužiti svakog svog radnika i tražiti povrat stečenog bez osnove.

2. Sindikati javnih službi i Vlada RH su prije točno 9 dana (11.06.2013.) potpisali Sporazum u kojemu je između ostalog navedeno: „Vlada se obvezuje da u 2013. godini neće smanjivati razinu plaća i dodataka na plaću po osnovi radnog staža u državnim i javnim službama“. Navedeno znači da se plaće u ovoj godini ne smiju smanjivati. Ukoliko su pojedini dodaci utvrđeni kolektivnim ugovorom , a kolektivni ugovor bude proglašen ništetnim, to znači da pojedini dijelovi plaće njime više nisu utvrđeni, a što znači da poslodavci, odnosno Vlada RH, imaju otvoren put za smanjenje plaća na način da se radnicima izdaju nova rješenja o plaćama, kojima su plaće utvrđene u manjim iznosima. Ukoliko bi Vlada povukla taj potez, to bi značilo da je prekršila Sporazum odmah nakon potpisivanja i da bi sindikati odmah mogli pokrenuti industrijske akcije, ali vjerojatno i sudskim putem potraživati ostvarenje određenih prava.

3. Plaćanje dežurstva i pripravnosti niti u jednom trenutku nije niti će biti sporno ili na ikoji način problematično. Plaćanje dežurstva i pripravnosti nije pitanje samo kolektivnog ugovora, već i Zakona o zdravstvenoj zaštiti, koji vrlo jasno navodi da je rad u dežurstvu dio radnog vremena, što znači da se svaki odrađeni sat uračunava u radnikovu satnicu, pa ako se time prelazi redovan fond radnih sati, riječ je o prekovremenom radu koji je u svakom slučaju potrebno platiti 50% više. Nadalje, ukoliko se utvrdi da je naš kolektivni ugovor ništetan, tj. da ne proizvodi pravne učinke kao da nikada nije bio ni sklopljen, to znači da je još od njezinog donošenja, cijelo vrijeme na snazi bila Odluka nekadašnjeg ministra zdravstva (NN 100/11). Upravo tom odlukom uređen je način plaćanja dežurstva, pripravnosti i rada po pozivu onako kako je to uređeno u našem kolektivnom ugovoru, pa ako se smatra da kolektivni ugovor nikada nije bio sklopljen, onda se nikada nije ni prestala primjenjivati ministrova odluka, jer Zakon o zdravstvenoj zaštiti u čl. 162.a propisuje da će se navedeno plaćanje urediti tom odlukom sve dok to pitanje ne bude uređeno kolektivnim ugovorom.


MSSMZSSNNEPSUPSIMatica Stanogradnja