Hrvatski strukovni sindikat medicinskih sestara - medicinskih tehničara

30 Godina HSSMS-MT
  28.11.2012.

Mirenje s Vladom nije uspjelo - sutra se održava štrajk!

Sastanak održan u utorak, 27. studenog radi provođenja postupka mirenja između Vlade i 4 sindikata javnih službi koji su najavili štrajk za četvrtak, 29. studenog - nije donio uspjeh. Naime, predstavnici Vlade RH nisu prihvatili zahtjeve sindikata o povlačenju odluke o jednostranom otkazu TKU-a, povlačenju zaključka Vlade RH o neisplati dodataka 3, 5, 7 i 9 % te povlačenju prijedloga Proračuna RH za period 2013. - 2015. u kojem je predviđeno 2,3 milijarde kuna manje za zaposlene u javim službama, a poglavito 1 milijarda za zaposlene u obrazovanju i znanosti, te preko 500 milijuna u zdravstvu. Sindikate u sporu na sastanku je zastupao predsjednik NSZSŠH Branimir Mihalinec, dok su s druge strane nazočili ministri Mrsić i Jovanović. Odbijanjem Vlade da prihvati naše zahtjeve, odnosno neuspjehom mirenja, stvoreni su uvjeti za potpunu zakonitost štrajka kojeg smo najavili za četvrtak. 

Štrajk u svrhu zaštite i promicanja gospodarskih i socijalnih interesa članova organizira se protiv otkaza Temeljnog kolektivnog ugovora za službenike i namještenike u javnim službama, najavljenog smanjenja materijalnih prava zaposlenih i prijedloga Proračuna za period 2013. - 2015. g. te protiv svih drugih mjera kojima se ugrožava njihov ekonomski i socijalni interes. 

Ukupne rashode za zaposlenike Vlada namjerava smanjiti u 2013. za 2,3 mlrd kn, a najveće smanjenje doživjet će područje odgoja i obrazovanja - čak 1 mlrd kn! Sindikati organizatori štrajka stoga traže odustajanje od donesenih odluka i predviđenih mjera kojima se ugrožavaju ekonomski i socijalni interesi zapslenika u javnim službama. 

Štrajk je sukladan odredbi članka 269. Zakona o radu, prema kojem sindikati imaju pravo pozvati na štrajk i provesti ga sa svrhom zaštite i promicanja gospodarskih i socijalnih interesa svojih članova. 

Sindikati su u nedavnim pregovorima s Vladom argumentirali svoje zahtjeve na sljedeći način: zaposlenici u javnim službama već su dali veliki doprinos u kriznom razdoblju, jer su se od 2009. godine do danas odrekli prava u iznosu od 7,1 mlrd kuna. Unatoč navedenim odricanjima, nema rezultata u smislu ekonomskog oporavka, nezaposlenost raste, pa se otvara ozbiljno pitanje svrhovitosti daljnjih odricanja. Vraćanje ukinutih prava nakon izlaska iz krize, kada bude sredstava, znak je da Vlada poštuje svoje zaposlenike koji se danas odriču od svojih prava za opće dobro na njen zahtjev. 

Nakon što su sindikati ipak odlučili svoje članstvo na referendumu pitati prihvaćaju li Vladine prijedloge i mjere, Vlada RH odgovorila je odmazdom - smanjila je plaće unutar javnog sektora samo zaposlenicima u prosvjeti (u sustavu osnovnog i srednjeg obrazovanja – 3, 5, 7 i 9 %). Radi se o protupravnom i diskriminacijskom postupku, kojim se krše važeći zakoni, što potvrđuje i već formirana sudska praksa. 

Štrajk će obuhvatiti sve javne ustanove i druge pravne osobe kojima se sredstva za plaće osiguravaju u državnom proračunu iz područja osnovnog i srednjeg školstva, visokog obrazovanja i znanosti, te zdravstva. U štrajku će sudjelovati članovi sindikata i svi zaposlenici iz prethodno pobrojanih ustanova koji mu se dobrovoljno pridruže. O štrajku će sindikati obavijestiti pojedinačno sve ustanove te Gospodarsko - socijalno vijeće. Štrajkaški odbor sindikata čine: Zvonimir Laktašić, Branimir Mihalinec, Vilim Ribić i Anica Prašnjak.

 


MSSMZSSNNEPSUPSIMatica Stanogradnja